söndag 5 juli 2026

Vi rymde till nästa gömställe

Efter en god lunch på Fjärdlång-lägret, inklusive bekväm transport från och till Charlotte, gick vi 5 nm nordost till Söderholm. 
Chilla valde att stanna kvar i trygg hamn inför det väntade ovädret - vi får se om vi skulle gjort det samma och stannat kvar på vår förra ankringsplats.

Just nu börjar regnet men för ankar är det naturligt skydd i doghouset - hundkojan, varför heter det så?

Att ligga ensam i en vik för ankar är ju på ett sätt bra. Ingen att stöta ihop med när vinden kantrar. Men, å andra sidan, kan vi ha valt en jättedålig vik där ingen normalt funtad stockholmare skulle ankra. Vi får se i morgon när nattens oväder dragit bort.

Annars ägnade skepparn morgonen till att med hjälp av en AI- assistent försöka förstå hur laddningen funkar med två laddare till samma batteribank. Fick en massa tips varav






 ett var att stänga av ena laddaren - återkommer i morgonen med mer erfarenheter vad gäller oväder och batteriladdare. 
Allt väl ombord

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar

Obs! Endast bloggmedlemmar kan kommentera.