onsdag 25 juni 2025

Promenader, klättring och bunkring i Kristiansund

En dag går fort när man har roligt. Det är faktiskt målsättningen med utflykten till Lofoten, att vi ska ha roligt. Ingen stress och inga måsten 

Eftrr morgonpromenaden där det passerades ett långtidsprojekt vad gäller båtrenovering, blev det en långsam frukost. 

Därefter vidtog tvätt av kläder i hamnens eminenta tvättstuga. Både tvättmaskin och torktumlare fungerade perfekt. Kostnad 75 NOK för två omgångar tvätt. 

Sen blev det utflykt med buss till Kristiansund Klatresenter. De minsta visade sig vinna överlägset både vad gällde snabbhet och höjd. Skepparn höll sig på mattan. 

I morgon är planen att starta tidigt och segla de 245 sjömilen till Træna eller som den specifika ön heter - Husøya. En ögrupp ute i havet söder om sydspetsen på Lofoten. 

Det beräknas ta ca 35 timmar så det blir åter nattsegling under en ljus himmel. Kommer att börja lite lugnt inomskärs för att sen bli bra segling åt NNV. Vi har inte startat upp vår satellittelefon så det finns stor risk att morgondagens inlägg uteblir. 

Allt väl i Kristiansand med fulla vattentankar.
















Inga kommentarer:

Skicka en kommentar

Obs! Endast bloggmedlemmar kan kommentera.